Вороньківська територіальна громада

Київська область, Бориспільський район

14.03.2024 10:35

СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ!

65f2b6cc01f73__shared-logo-(1).jpg

ПАМ’ЯТКА

Щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою або схожих на них предметів, захоплення заручників, надходження погроз терористичного характеру.

  1. Характерними ознаками наявності вибухового пристрою можуть бути:

Знаходження у громадських місцях, транспорті або виявлення валіз, кейсів, пакунків, коробок та інших предметів, залишених без нагляду власників.

 Отримання адресатом поштового відправлення від невідомого відправника, вміст якого йому невідомий, наявність у відправленні явного дисбалансу, нестандартний вигляд посилочної тари.

 Наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів вибухових речовин, засобів або їх елементів:

   -  наявність у предметів характерного вигляду штатних бойових припасів, учбово- імітаційних, сигнальних, освітлювальних, піротехнічних виробів чи їхніх елементів.

 Наявність у виявлених предметів звуку працюючого годинникового механізму, запаху бензину, газу, розчинника, хімічних речовин, диму, що виходить з предмету тощо.

    - наявність звуку працюючого годинникового механізму; наявність у предметі стійкого запаху бензину, гасу, розчиннику, паливно-мастильних матеріалів, хімічних матеріалів, тощо;

 Наявність у підозрілого пристрою елементів (деталей), що не відповідають його прямому призначенню (сигнальні лампи, світлодіоди, радіоплати, перемикачі, елементи живлення, наявність диму, що виходить з предмету і т. ін,) або додаткового контакту з навколишніми предметами (антена, вмонтований електричний дріт, натягнутий шнур або мотузка)

 Невідповідність маси, дійсному призначенню або вигляду предмета (наприклад - вага коробки від цукерок, банки від кави, книги, блокноту та. ін). 

   Наявність у дверях, вікнах будь-яких сторонніх предметів - закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.

   Наявність стороннього сміття, свіжооштукатурених та свіжопофарбованих ділянок стін, стелі, підлоги, порушення ґрунту, покриття, на газонах, тротуарах, за відсутності пояснень щодо їх виникнення у відповідних служб. Наклейки, наліпки, етикетки з підписами на поверхні кришок коробок з відповідними написами («Бомба», «Теракт», «Заміновано», «Небезпечно», «Вибух» і т. і.). Наявність у дверях, вікнах яких-небудь сторонніх предметів, закріпленого дроту, ниток, важелів, шнурів тощо.

   Наявність у контрольованих зонах залишеного автотранспорту, сторонніх чи нічийних приладів, механізмів, тимчасових споруд, будівельних матеріалів і конструкцій, тощо. Порушення вимог паркування автотранспортних засобів в контрольованих зонах;

   Намагання особи з предметом у руках чи у специфічному одязі, що дозволяє приховувати вибуховий пристрій, за будь-яких обставин безпосередньо наблизитися до об'єкту охорони чи маршруту його пересування, місця скупчення відвідувачів закладу. У разі, якщо особа намагається безпосередньо застосувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмета з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху пристрою.

  1. У разі виявлення предмета, підозрілого на вибуховий пристрій, необхідно:
  • не розбирати і не піднімати знайдені вибухонебезпечні предмети; негайно повідомити про виявлення характерних ознак ВП, місце його розташування, час виявлення та особу, що виявила;
  • відгородити місце, де знаходиться вибухонебезпечний предмет;
  •  нікого не допускати до цього місця, організувавши біля нього постійне чергування до прибуття представників відповідних служб;
  •  повідомити про факт виявлення підозрілого предмету поліцію -  місцеві підрозділи Подільське районне управління поліції ГУ НП в Одеській області, місцеві підрозділи Державної служби України з надзвичайних ситуацій – державні пожежно-рятувальні частини 4 ДПРЗ ГУ ДСНС в Одеській області, місцеві органи влади (територіальні громади району) місцеві підрозділи Подільський Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (колишній військовий комісаріат).

      Виявлені вибухонебезпечні предмети знищуються підриванням на місці або в спеціально відведених місцях піротехнікам, або підготовленими до цього саперами.

      У випадку виявлення підозрілого предмета СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ самостійно проводити з ним будь-як: дії (торкатися, нахиляти, переміщувати, підіймати та інше).

      У разі виявлення особи, що намагається безпосередньо застосовувати підозрілий предмет, по можливості не дати їй випустити предмет з рук та використати тіло особи як екран для гасіння у разі вибуху ВП осколкової та фугасної дії.

  1. Основні правила поведінки у разі захоплення в заручники такі:

1. По можливості якомога швидше опануйте себе, заспокойтеся, не піддавайтеся паніці, не допускайте істеричних проявів. Емоційно неврівноважена людина, яка від страху впадає в паніку, лякає терористів своєю непередбачуваністю, і її, швидше за все, вб’ють першою.

2. Якщо вас поранено, старайтеся не рухатися. Так ви зменшите втрату крові.

3. Надавайте допомогу і психологічну підтримку тим, хто слабший – пораненим, жінкам, дітям, особам похилого віку. Уникайте дратівливості та конфліктів при спілкуванні з іншими заручниками.

4. Не ризикуйте своїм власним життям і життям оточуючих. Не допускайте дій, які можуть спровокувати терористів на застосування зброї і призвести до людських жертв (не тікайте, не кидайтеся на терористів, не вихоплюйте зброю).

5. Не намагайтеся умовити терористів, розчулити їх тощо. У той же час не принижуйтеся і не благайте про пощаду.

6. Спілкуючись з терористами, не відводьте очей убік; у той же час, уникайте прямого погляду в очі (на несвідомому рівні такий погляд розглядається як виклик).

7. Говоріть спокійним голосом, уникайте викличного, ворожого тону.

8. За необхідності виконуйте розпорядження терористів, особливо протягом перших 30-60 хвилин після нападу. Не вступайте з ними в суперечку.

9. Постарайтеся переконати терористів забезпечити вам та іншим заручникам людські умови існування.

10. Запитуйте дозвіл на вчинення будь-яких дій (сісти, встати, попити, вийти в туалет).

11. Для підтримання сил їжте все, що дають.

12. Використовуйте будь-яку можливість для відпочинку. Стрес, у стані якого перебувають заручники, через деякий час призводить до повного нервового виснаження.

13. За можливості дотримуйтеся вимог особистої гігієни.

14. Старайтеся виконувати доступні фізичні вправи.

15. Застосовуйте техніки розслаблення, спробуйте чимось зайняти інтелект (читанням, письмом, тренуванням пам’яті, розв’язуванням математичних задач тощо).

16. Терористи зазвичай відбирають у заручників годинники, мобільні телефони, щоб ізолювати їх від зовнішнього світу. Тому при тривалому утриманні в полоні слідкуйте за часом, відмічайте зміну дня та ночі, ведіть календар.

17. Будьте уважні. Намагайтеся запам’ятати імена (прізвиська), прикмети, голоси, особливості поведінки терористів, зміст їх розмов між собою. Ця інформація буде дуже важливою для правоохоронних органів після знешкодження терористів і звільнення заручників.

18. Під час штурму спецпідрозділами правоохоронних органів приміщення, в якому вас утримують, негайно ляжте на підлогу обличчям униз, якомога далі від вікон і дверей. Ні в якому разі не беріть до рук зброю, кинуту терористами, інакше вас можуть прийняти за одного з них.

5. У разі надходження повідомлення з погрозами терористичного характеру:

1. У ході безпосереднього спілкування з особою, яка висловлює погрози, уточнити та занотувати наступну інформацію:

- об’єкт можливого терористичного посягання і очікуваний час його скоєння;

- текст телефонного повідомлення ;

- телефонний номер, на який надійшло анонімне повідомлення і точний час його отримання;

- дані стосовно особи, яка здійснила повідомлення (в тому числі характерні ознаки мовлення);

- дані стосовно особи, яка прийняла анонімний дзвінок;

2. Передати отриману інформацію на спецлінію 102 або на телефон кол-центру СБ України.

3. До прибуття на місце події спеціалістів-вибухотехніків забезпечити евакуацію присутніх осіб.

4. Безумовно виконувати всі рекомендації спеціаліста – вибухотехніка.

    5. У разі спроби умисного пошкодження майна з використанням засобів ураження:

- У разі застосування зловмисниками предметів, схожих на вибухові пристрої у жодному разі не намагатись самостійно їх оглянути або перемістити.

- Забезпечити інформування чергових підрозділів МВС, СБ, ДСНС України.

- Забезпечити евакуацію присутніх осіб та охорону місця виявлення вибухонебезпечного предмету працівниками поліції.

Категорично забороняється самостійно проводити з підозрілим предметом будь-які дії (торкатися, нахилятися, відкривати, переміщувати, підіймати, перерізати та ін.).

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що марна втрата часу при загрозі вибуху може призвести до людських жертв!